2009-10-14

Rudawski Park Krajobrazowy


Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss) - zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, górujący nad Janowicami Wielkimi. Powstanie zamku przypisuje się Clericusowi Bolcze (Clericus Bolz) (dworzaninowi księcia Bolka II) w roku 1375. Zniszczony podczas wojen husyckich, gdy mieszczanie z Wrocławia i Świdnicy postanowili zaatakować zamieszkujących tu gospodarzy, którymi byli właśnie husyci. Od XVI wieku zamek był w posiadaniu niejakiego Justusa Decjusza (Jobst Ludwig Dietz) (dworzanina Zygmunta Starego). Odbudował on zamek ze zniszczeń po wojnach i rozwinął górnictwo miedzi w tych okolicach. Po śmierci Decjusza zamek przeszedł w ręce rodu Schaffgotschów. Ponownie zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, gdy Szwedzi szukali w nim skarbów. Po najeździe Szwedów Bolczów nie podniósł się już z ruiny, mimo że został częściowo zrekonstruowany w XIX wieku.

Widok z ruin zamku na Dolinę Bobru

a oto cel mojej wędrówki - Sokolik

wreszcie jakieś jedzonko..bułeczka+mięsko z puszki+browar

skalny most..dzwny twór natury

piękny jesienny widok na Karkonosze

coraz bliżej celu

Schronisko PTTK "Szwajcarka" – górskie schronisko w Sudetach Zachodnich w Górach Sokolich (Rudawy Janowickie) w woj. dolnośląskim.

Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo wschodnim stoku Krzyżnej Góry (654 m n.p.m) na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w drewnianym zabytkowym budynku, wybudowanym w 1823 roku w stylu tyrolskim. Położone jest przy węźle pięciu szlaków turystycznych.

Początek historii schroniska sięga roku 1823. Wtedy to właściciel zamku w niedalekich Karpnikach Wilhelm von Hohenzollern (1783-1851), brat króla Prus Fryderyka Wilhelma III, wydał polecenie zbudowania na Krzyżnej Górze domku myśliwskiego na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. Na parterze znajdowały się pomieszczenia leśniczego, a na piętrze urządzony był gabinet księcia (sala z ogromnym kominkiem zachowała się w schronisku do dnia dzisiejszego). W niedługim czasie obiekt staje się miejscem bardzo popularnym. W kilka lat po wybudowaniu domku, na parterze urządzono gospodę. Funkcję schroniska "Szwajcarka" (Schweizerei) zaczęła pełnić dopiero w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej budynek był niezagospodarowany i niszczał. W 1950 roku obiekt przejęło PTTK i uruchomiło w nim schronisko turystyczne.


no i jeszcze pare stopni i cel osiągnięty

Sokolik (622 i 642 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach (Rudawy Janowickie). Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na szczycie duże nagromadzenie skałek. Wiele z nich posiada własne nazwy. Najbardziej znane skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Z platformy rozpościera się widok na dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie. Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych.

widok na Karkonosze ze szczytu Sokolika

z moim lękiem wysokosci musiałem stoczyc "walkę" aby wejśc i zejśc po tych schodach

powrót w kierunku Wojanowa


oraz świeżo odnowiony pałac w Wojanowie, obecnie hotel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz